Aktualności

ostatnie wydarzenia

4 dni do wyborów samorządowych

Zapraszamy na codzienne podsumowanie wydarzeń politycznych związanych z działalnością kandydatów Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński: Niepodległość wymaga silnego państwa/Warszawa
- Niepodległość była zawsze zadaniem, które sprowadzało się do stworzenia silnego państwa - powiedział przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego prezes PiS Jarosław Kaczyński.
- Nadszedł czas, aby nasze państwo było silne militarnie, społecznie, moralnie. Nasza niepodległość musi być zabezpieczona. Również przed wschodem, a Polska nie może być petentem, musimy dążyć do tego, aby była silna i prawdziwie niepodległa - wykazywał.
Po oświadczeniu, w ramach Społecznych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości, Jarosław Kaczyński i delegacja PiS oddali hołd twórcom polskiej niepodległości.
Lider Prawa i Sprawiedliwości złożył kwiaty pod pomnikami: Marszałka Józefa Piłsudskiego (u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Bagatela), Romana Dmowskiego (skwer u zbiegu al. Szucha i Al. Ujazdowskich), Ignacego J. Paderewskiego (Park Ujazdowski), Stefana Grota Roweckiego (zbieg ul. Fryderyka Chopina i Al. Ujazdowskich), Wincentego Witosa (Plac Trzech Krzyży) oraz Kardynała Stefana Wyszyńskiego (Krakowskie Przedmieście 34).
W warszawskich uroczystościach wziął udział Jacek Sasin, kandydat KW Prawo i Sprawiedliwość na urząd prezydenta miasta.

Lasota: Wybierzmy Kraków, o którym marzymy/Kraków
W sali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ul. Piłsudskiego 27 w Krakowie odbyło się dziś spotkanie patriotyczne, zorganizowane w ramach obchodów Święta Niepodległości.
- Tak jak przed stu laty z Krakowa Polacy poszli po wolność i niepodległość, tak dziś zaczynamy marsz po zwycięstwo – mówiła do zebranych wiceprezes PiS Beata Szydło, która przywitała szczególnie ciepło obecnego na spotkaniu Jarosława Gowina, prezesa Polski Razem oraz startującego na urząd prezydenta Krakowa Marka Lasotę.
Lasota podkreślił, że należy dziś wykazać wielką mobilizację, gdyż zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki.
- Wybierzmy Kraków, o którym marzymy - mówił, przypominając, że w miejscu, gdzie dziś się znajdujemy, zaczynała się niepodległość, „stąd sto lat temu zaczął się marsz do niepodległości”.
Zdaniem Lasoty Kraków może stać się stolicą tej części Europy. Co więcej, powinien promieniować na Polskę i Europę. Tymczasem dzieje się zupełnie inaczej, „zaczynamy się dusić w tym mieście, w przenośni i dosłownie”. Jak podkreślał kandydat na prezydenta miasta, Kraków nie może sobie pozwolić na to, aby najlepiej wykształceni ludzie stąd wyjeżdżali.
- Chcemy uczynić z Krakowa stolicę wydarzeń kulturalnych, sportowych i religijnych. Musimy myśleć o pozycji Krakowa, jako miasta, które wykorzysta potencjał, dobrze go ukierunkuje i będzie służyło światu. Apeluję, abyśmy zorganizowali w Krakowie światową wystawę Expo. Nie będzie to możliwe w ciągu roku, ale w ciągu 10 lat już tak - dodał.

Kaczyński: A. Duda jest kandydatem patriotów/Kraków
- Wczoraj w Warszawie mówiłem o niepodległości, o jej sensie, o głównym twórcy niepodległości Józefie Piłsudskim i o Lechu Kaczyńskim, wykonawcy jego testamentu – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania patriotycznego w sali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ul. Piłsudskiego 27 w Krakowie.
Niepodległość, wykazywał Kaczyński, to sytuacja, o której wewnętrznych sprawach decydują Polacy, co z kolei jest warunkiem jej utrzymania. Aby jednak niepodległość trwała, Polska musi być silna militarnie i moralnie.
- Wewnętrznych problemów nie da się rozwiązać bez niepodległości – przypominał Kaczyński twierdząc, że jeśli zdamy się na innych, nikt nie zadba o nasze własne interesy. Dlatego też: „zarówno w NATO, jak i w UE musimy być podmiotem”.
Polska, powiedział prezes PiS, może iść na kompromisy pod warunkiem, że będzie silna duchowo i materialnie, a Polska silna duchowo to Polska zjednoczona wokół większej sprawy - tworzenia Rzeczypospolitej.
- Państwo to jakość moralna. Polska silna materialnie to także kształt życia publicznego, równość obywateli, prawa socjalne – wyliczał Kaczyński, dodając, że dziś mamy coraz większą hegemonię i narzucanie Polsce zdania innych.
Polsce potrzebne są zmiany, powinni o niej pamiętać także ci, którzy mają dziś dobrą pozycję materialną i prestiż. Potrzebne są zmiany dotyczące naszego życia publicznego, społecznego i gospodarczego, natomiast pierwszym krokiem ku tej zmianie, jest zmiana władzy publicznej.
- Polsce potrzebny jest nowy Pierwszy Obywatel Rzeczypospolitej. Polsce potrzebny jest człowiek, który będzie potrafił wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności za kraj. Polsce potrzebny jest człowiek, który będzie kontynuował dzieło Józefa Piłsudskiego z energią, siłą i zapałem. Polsce potrzeby jest człowiek, który poprowadzi nas w kierunku, którego potrzebujemy, który rozumie potrzebę zmiany – mówił lider opozycji.
- Chcę poinformować Państwa, że zwrócę się do Rady Politycznej o wysunięcie Andrzeja Dudy na kandydata w wyborach prezydenckich. Zwołam kongres partii, by Andrzej Duda mógł przedstawić swój program: to kandydat polskich patriotów – powiedział Kaczyński.
- Otwieramy dzisiaj wielką grę o Polskę, o nową Polskę, której niepodległość będzie zabezpieczona, a ona sama będzie silna i sprawiedliwa – zakończył.

Duda: Polacy zwyciężają, kiedy są razem/Kraków
„Będę robił wszystko, by nasz kraj szedł drogą demokracji, by Polska była silna i mogła chronić słabszych. Polsce potrzebna jest praca nad uzdrowieniem państwa tak, aby mogło chronić słabych i nie obawiać się silnych” - słowami Lecha Kaczyńskiego rozpoczął swoje wystąpienie Andrzej Duda, który został kandydatem PiS na urząd prezydenta Polski.
- Te słowa stały się moim drogowskazem - powiedział Duda w sali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ul. Piłsudskiego 27 w Krakowie.
- Będę się ubiegał o godność prezydenta RP, by służyć niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej - mówił, dodając, że dla niego to nie tylko zaszczyt, ale też „wielkie zobowiązanie do służby dla naszej ojczyzny: największego skarbu, jaki mamy”.
Andrzej Duda podziękował swoim rodzicom za trud włożony w doprowadzenie go do miejsca, gdzie teraz jest oraz za fakt, że w jego domu nigdy nie było oportunizmu.
Według Dudy, Polska musi być państwem dla wszystkich i państwo musi zapewnić każdemu równe prawa, równy dostęp do wiedzy.
- Pracowałem z Lechem Kaczyńskim - mówił. - To była praca niezwykła, ponieważ człowiek, przy którym uczyłem się polityki był mężem stanu. Lech Kaczyński miał wizję silnej Polski, uczył nas jej, był człowiekiem otwartym, wspaniałym. Bycie prezydentem RP to zadanie niesłychanie trudne, zwłaszcza w dobie głębokiego konfliktu w Polsce.
Zdaniem Dudy nie będzie silnej Polski, jeśli nie zrozumiemy, że sprawy Polski są naszym wspólnym interesem. Dlatego też, wykazywał Duda, „jeśli zostanę wybrany prezydentem Polski, będę słuchał obywateli i im służył, a moja polityka będzie dynamiczna, aktywna”.
- Konstytucję w kwestii prerogatyw odnoszących się do prezydenta znam doskonale. Prezydent ma obowiązek współpracy z rządem i ta współpraca będzie - obiecał.
- Wybory samorządowe wygra PiS, wielu z Państwa otrzyma mandat władzy, bardzo proszę wykonujcie go uczciwe, rzetelnie i całym sercem - apelował Duda, dodając, że Polacy zwyciężają, kiedy są razem.
- Zwyciężymy, to nasz obowiązek w stosunku do Polski.